لیست شاخه ها

خوش آمدید

بنرهای تبلیغاتی

بانک ملت

هدیه ثبت نام !

خبرنامه پیامکی نیاز جهان

مطالب مفید

لینک پیشنهادی طلایی

چند ماه پيش فرزند يكي از بستگان ما از من خواست تا برايش مداري طراحي كنم كه توسط آن افراد مسن و كهنسال بتوانند از زمان مناسب جهت استفاده از داروهاي خود مطلع شوند. اين مدار بايد به گونه‌اي طراحي ميشد كه كار كردن با آن و تنظيمش آسان و ساده باشد.

من اين مدار را با استفاده از يك ميكرو ATmega8 طراحي كردم. كه وظيفه اندازه گيري زمان و پخش موزيك را در زمانهاي مورد نظر بر عهده داشت.

نحوه عملكرد مدار بدين صورت است كه ابتدا با هر بار فشار دادن كليد تايمر به اندازه 2 ساعت كوك ميشود. پس در صورتي كه بخواهيم مدار هر 6 ساعت يكبار آلارم بدهد بايد 3 مرتبه كليد آنرا فشار داد.البته بدليل اينكه احتمال اين وجود دارد كه فرد استفاده كننده فراموش كند كه چند بار كليد را زده من در مدار يك LED فرمز هم قرار دادم كه با هر بار زدن كليد به همان تعداد روشن و خاموش ميشود و در حين روشن خاموش شدن صداي بوقي نيز از طريق بلندگو پخش ميشود.

مثلا اگر شما كليد را سه مرتبه زده باشد بعد از هر بار زدن كليد LED و بوق متناسب با آن فعال و غير فعال ميشوند بعنوان مثال در بار سوم سه مرتبه LED روشن و خاموش ميشود و سه مرتبه صداي بوق هم شنيده ميشود.

اين موضوع كمك ميكند كه در صورتي فرد استفاده كننده كم شنوا يا ناشنوا باشد از نور LED متوجه تنظيم شود و همچنين افراد كم بينا نيز از طريق صداي دستگاه متوجه تنظيمات آن خواهند بود.

پس از تنظيم دستگاه، تايمر آن فعال ميشود و در زمانهاي تنظيم شده با پخش موزيك و روشن كردن LED فرد استفاده كننده را متوجه زمان استفاده از داروها خواهد كرد.

براي مثال اگر شما دستگاه را براي 6 ساعت تنظيم كرده باشيد در هر 6 ساعت يكبار دستگاه شروع به هشدار دادن ميكند.

حال ممكن است كه اين سئوال پيش آيد كه اين وسيله تا چه بازه زماني قابليت تنظيم دارد؟ كه در پاسخ بايد گفت ماكزيمم زمان قابل تنظيم 24 ساعت است. يعني پس از اينكه شما 12 بار كليد را زديد در بار سيزدهم دستگاه بر روي 2 ساعت كوك ميشود نه 26 ساعت!

تاریخ ارسال : سه شنبه 7 تير 1390

تعرفه های درج آگهی ویژه